четвер, 28 листопада 2013 р.

Китайська народна казка "Пензлик Маляна" (Конспект уроку + презентація 5 клас)

Тема.  Чарівна сила мистецтва. (Китайська народна казка «Пензлик Маляна». Поетизація мистецтва й уславлення образу митця в казці. Значення фантастичних елементів).


Методичний коментар. Казку пропонується прочитати учням вдома. На уроці,бажано, декілька слів сказати про те, чим культура Китаю відрізняється від європейської: одяг, їжа, писемність, будівлі, релігія та ін..

Мета: дати необхідні фонові знання про китайську культуру та на її основі сформувати уявлення учнів про ідейно-тематичний зміст і художні особливості каз­ки «Пензлик Маляна»; розкрити поняття «образ - символ», вчити аналізувати казку, швидко орієнтуватися в тексті твору; розвивати навички аналізу цього жанру усної народної творчості, навички виразного читання, вміння обґрунтовувати свої думки; виховувати по­вагу до культурних надбань різних народів світу, виховувати моральні чесноти.

Обладнання: тексти, слайди презентації.
Тип: урок засвоєння нових знань.
Китайські казки доносять до нас подих життя китайського народу, змальовують його важке минуле та показують, який багатий і невичерпний старовинний китайський фольклор.
Б. Ріфтін

Хід уроку
І.  Актуалізація опорних знань.
·        Рольова гра. Переказ учнями ключових епізодів казки «Момотаро,
     або Хлопчик-персик» (від імені когось із героїв — самого хлопчика,   
    його батьків, вожака Чудовиськ.)
·        Охарактеризуйте Момотаро за таким висловлюванням: « — Я — найсміливіший у Японії Момотаро! Чудовиська, приготуйтеся до бою! — піднявши меч, закричав Момотаро і вбіг у двір».
(Момотаро сміливий, відважний, рішучий, відкритий і чесний у бою, трохи хвалькуватий.

ІІ.  Сприйняття та засвоєнні навчального матеріалу.
1. Оголошення теми та завдань уроку.
«Чарівна сила мистецтва. (Китайська народна казка «Пензлик Маляна». Поетизація мистецтва й уславлення образу митця в казці. Значення фантастичних елементів)».
2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
    Чого ви очікуєте від уроку?
    (учні один за одним висловлюють свої думки:
-         дізнатись більше про Китай;
-         проаналізувати казку «Пензлик Маляна»;
-         дати характеристику образу Маляна;
-         знайти фантастичні елементи в казці;
-         з’ясувати, у чому сила мистецтва, тощо)

3. Вступне слово учителя.
     Наша подорож казками народів світу триває. Сьогодні ми вирушаємо в далеку Піднебесну країну, у дивовижний світ Давнього Китаю. І не тому, що китайський народ створив казку про Маляна і його чудовий пензлик, а ще й тому, що Китай – це країна великої і мудрої культури (розповідь про Китай супроводжується переглядом презентації). Китай – це осередок однієї з найдавніших людських цивілізацій. Отже мають велику за обсягом, образну і розвинену усну народну творчість. Китайці пишуть ієрогліфами – невеликими малюнками, які означають склади і цілі слова. Такими ієрогліфами записана й китайська народна казка «Пензлик Маляна».
    Дома ви читали китайську народну казку «Пензлик Маляна». На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про героїв, розкриємо символічне значення предметів, речей та істот, що зустрічаються в казці. Казка «Пензлик Маляна», з якою ми познайомимося, підкреслює велику силу мистецтва та його роль у житті людей.
4. Робота з текстом.
Бесіда за запитаннями.
·        Чи сподобалася казка?
·        Що найбільше запам’яталося?
·        Зачитайте перший абзац. Знайдіть у ньому слова, які вказують на те, що цей твір – казка. («Жив колись»,  «якось»).
Бесіда за змістом.
·        Хто головний герой казки?
·        Що можна сказати про його становище? (Був бідним.) Свою думку підтвердити текстом (Бідний хлопець, не було …за що купити пензлика).
·        Про що Малян мріяв? Чому його мрія була нездійсненою? (Прочитайте або розкажіть про це від імені самого героя).
·        Чому хлопець зайшов до школи? Як його там зустрів вчитель? Чому? (Школа для дітей із заможних сімей. Вчителя розлютила поява бідного хлопця і здивувало його бажання. Бідні не можуть навчатися. В казках часто протиставляється  світ бідних і світ багатих.)
·        Чим починає малювати хлопець, що він малює?
·        Чому саме пташок і рибок малює Малян? (Любить природу, небесний простір, світ, волю.)
·        Чи можуть події,про які ми розповіли, відбуватися у житті? (Так. Це відтворення життя китайського народу.)
·        З якого моменту починаються казкові події? (Сон Маляна.)
·        Який пензлик отримав Малян? Чи випадково це? (В казках часто діють чарівні предмети.)
·        Чому саме дідусь приходить уві сні і допомагає Маляну? (Мудрий, досвідчений, добрий.)
·        Перше, що намалював хлопець пензликом, був птах (не пташку!) Що символізує цей птах? (Прагнення до здійснення мрії – зліт у небо.)
·        Чому Малян малював реманент саме бідним селянам? (Хотів допомогти, сам був бідним, тому і розумів.)
·        Чому поміщик захопив хлопця? (Прагнув до особистого збагачення).
·        Чому Малян втік від поміщика? Свою думку обґрунтуйте. (Злякався, не хотів підкорятися, не хотів ділитися чарівним предметом .)
·        Що символізує драбина? (Свободу,  звільнення, вирвався зі світу зла.)
·        Куди переселився Малян? Чому? (Щоб його не схопили і не покарали.)
·        Чому юнак не домальовує свої картини?
·        Чому ожив саме журавель, другий з намальованих ним птахів?Це випадковість? Чи подібне все одно колись би сталося? (Птах знову – символ свободи. Малян не міг довго приховувати свої здібності).
·        Чи випадково у казці з’являється образ імператора ? Хто такий імператор?  (Правитель країни)
·        Порівняйте поміщика та імператора. Що їх об’єднує? (Зло,  вони жорстокі,  знущаються  над бідним людом, а головне – жадібність, прагнення до збагачення.)
·        Що дає змогу імператорові бути вище від усіх?  (Влада і багатство. Свою владу імператор хоче довести, коли наказує Маляну намалювати дракона – символ влади у Китаї)
·        Чи достатньо бути багатим і мати владу, щоб тебе поважали?    (Головне – душевні якості.)
·        Чому імператор не отримував задоволення від того, що малював? (Чарівні речі в казках служать тільки добру. Імператор малює для себе , малює золото, щоб розбагатіти, тому речі перетворюються на інші. Малян малює, щоб вижити.)
·        Чому імператор загинув? Прочитайте, як він був покараний.
·        Хто покарав імператора? А може, що?  (Пензлик – чарівний предмет .У добрих руках він сприяє добру. В руках лихого може призвести до лиха – пересторога дідуся. Малян лише « замахав пензликом», пензлик сам зробив свою справу.)
·        Що символізує пензлик у казці? (Добро, справедливість.)
Все це образи – символи. Що ж таке символ?
5. Символ – художній образ, який умовно передає якусь думку, ідею, переживання. (Записується в зошитах.)
6. Інтерактивна вправа «Гронування»
Ø Охарактеризуйте Маляна.


7. Закріплення  набутих  знань.
·        Яка головна думка твору?
·        Які висновки ви зробили для себе?
·        Гра «Пантоміма».
Коментар учителя: розподілити ролі і спробувати пантомімою відтворити рухи і почуття героїв. Ті, хто не бере участі у пантомімі, пробує відгадати, які емоції відображають учасники гри: смуток, радість, здивування, розчарування, гнів.
ІІІ.  Підсумки уроку.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»

 «Якби мені до рук потрапив чарівний пензлик, я б намалював (-ла)…».
Поясніть свій вибір.

ІV.   Домашнє завдання.
Намалюйте ілюстрації до казки.

Використані джерела
1.     Ворожейкіна О.М. 100 цікавих ідей для проведення уроку. – Х.: Основа, 2011.
2.     Китайська народна казка «Пензлик Маляна»  - Журнал «Всесвітня література», 2001, №9.
3.     Ніколенко О.М. Світова література: підручн. для 5 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Грамота, 2013.
4.     Паращич В.В. Усі уроки світової літератури. 5 клас. - Х.: Основа, 2013.
5.     klasnaocinka.com.ua
ПРЕЗЕНТАЦІЯ




















 
 

 


Немає коментарів:

Дописати коментар